Brazylia

Lapa w Rio de Janeiro – dzielnica artystów, samby i ubóstwa.

– Czy Lapa naprawdę jest niebezpieczna? – zapytałam przy śniadaniu właścicielkę apartamentu w dzielnicy Copacabana przeżuwając kęs soczystej papai. Niestety według niej to wyłącznie zamożne dzielnice metropolii, słynne plaże i drogie restauracje zasługiwały na uwagę typowego turysty. – Nie rób tam zdjęć, chowaj aparat – odparła zniesmaczona, po czym skrzywiła się i bez słowa napełniła moją szklankę sokiem z owoców nerkowca przypominającymi nos Buki. Jadę więc zobaczyć czym właściwie jest Lapa w Rio de Janeiro.

 

Montmartre Ameryki Południowej

Z entuzjazmem wyruszyłam spacerem w kierunku Akweduktu Carioca, jednego z symboli Rio de Janeiro wybudowanego w 1723 roku, w czasach kolonialnej Brazylii. Dzielnica bohemy artystycznej nazywana Montmartrem Carioca (czyli należąca do rodowitych mieszkańców) swój czas świetności przeżywała w okolicach lat pięćdziesiątych XX wieku stanowiąc raj dla pisarzy, muzyków, wolnomyślicieli – Mój świat! – pomyślałam. Zachwyt jednak szybko minął, gdy moją drogę przeciął pierwszy z wielu biedaków w podartych ubraniach…

lapa w rio de janeiro

 

Dusza miasta

Spojrzałam w górę i dostrzegłam barwne fasady kolonialnej architektury, która obecnie tłumiła w sobie budrele, klitki handlarzy narkotykami, nędzę, przemoc, morderstwa. A między tymi budynkami kryjącymi brudne tajemnice przechadzałam się ja, z plecakiem zarzuconym na brzuch trzymając go kurczowo, wyobrażając sobie, co dzieje się za kolorowym murem i pospiesznie uwieczniając chwile telefonem… Jaka jest Lapa w Rio de Janeiro.

lapa w rio de janeiro

lapa w rio de janeiro

lapa w rio de janeiro

lapa w rio de janeiro

lapa w rio de janeiro

lapa rio de janeiro

lapa rio de janeiro

lapa rio de janeiro

 

Lapa budzi się nocą

Mijając kolejne mocno zaniedbane przecznice i bosych żebraków wyjętych z serialu The Walking Dead, zaczęłam zastanawiać się, czy trafiłam we właściwe miejsce. Obdrapane ulice mijałam z niepokojem, co raczej mi się nie zdarza. Czy to właśnie jest autentyczne Rio? Okazuje się, że prawdziwy temperament tego miejsca ujawnia się dopiero po zmroku, gdy przepełnione kluby i ulice rozbrzmiewają w rytmie samby, forró i choro.

W tętniącym życiem Rio de Janeiro, Lapa z pewnością zasługuje na to, by zobaczyć ją zarówno w dzień, jak i w nocy. To miejsce, gdzie można poczuć autentyczną atmosferę Ameryki Południowej.

Related Post